Co zrobić w przypadku problemów ze spłatą chwilówek?

Chwilówki bywają atrakcyjnym rozwiązaniem pozwalającym na uzyskanie szybkiej gotówki w potrzebie. Problem pojawia się dopiero, gdy brakuje pieniędzy na spłatę, a firmy pożyczkowe grożą oddaniem sprawy do sądu, karnymi odsetkami oraz komornikiem. Jak zachować się w sytuacji wystąpienia problemów ze spłatą chwilówek?

 

Po pierwsze – nie panikuj

Dostajesz codziennie telefony, SMS’y i emaile od wściekłych, niekulturalnych pracowników windykacji żądających natychmiastowego zwrotu pieniędzy? Przede wszystkim nie panikuj! Groźny, stanowczy ton wiadomości ma na celu wzbudzenie w tobie uczucia strachu i zmuszenia do natychmiastowej spłaty pożyczki. Tak naprawdę jednak możliwości windykacji są ograniczone – uzyskanie nakazu egzekucji komorniczej wymaga oddania sprawy do sądu, a nadmierny kontakt ze strony windykacji może nawet nosić znamiona przestępstwa określanego mianem uporczywego nękania.

Po drugie – porozmawiaj

Jak najszybciej skontaktuj się z windykatorem i uczciwie przedstaw mu swoją sytuację. Po drugiej stronie słuchawki też siedzi człowiek, który otrzymał konkretne zadanie – zachęcenie cię do jak najszybszej spłaty długu. Poproś windykatora o przedłużenie okresu spłaty pożyczki lub rozłożenie jej na kilka rat. Pamiętaj jednak, żeby unikać podpisywania mało korzystnej ugody z windykacją – najlepszym sposobem na problemy ze spłatą chwilówek jest spłacanie pożyczki swoim tempem, zgodnie z możliwościami finansowymi. Firmy udzielające pożyczek z reguły dość długo czekają przed pozwaniem dłużnika do sądu, przez co istnieje duża szansa na to, że zdołasz spłacić całość lub większą część pożyczki.

Po trzecie – szukaj pomocy

Jeżeli masz poważne problemy ze spłatą chwilówek, powinieneś rozważyć poszukanie pomocy u doświadczonego prawnika, który pomoże podczas nieuniknionych procesów sądowych. Choć usługi prawne swoje kosztują, pozwolą ci one na znaczące obniżenie kosztów nieuczciwej obsługi długu nieraz idące w tysiące złotych! Doświadczony prawnik pomoże też znaleźć alternatywne rozwiązanie problemów ze spłatą chwilówek takie jak pożyczka konsolidacyjna czy korzystna ugoda z windykacją.

2 Replies to “Co zrobić w przypadku problemów ze spłatą chwilówek?”

  1. Iza pisze:

    Firma u której wzięłam pożyczkę poszła mi na rękę i wydłużyła mi jeszcze czas jej spłaty.

  2. Waldek pisze:

    Skorzystałem ostatnio z bezpłatnej pomocy prawniczej i zostałem dokładnie poinformowany o kolejnych krokach jakie mam podjąć aby skorzystać z pożyczki konsolidacyjnej.